Naujienos

2014-11-14 | Net pikta dėl bendrijų

Prasidėjus šildymo sezonui žmonės vis dažniau piktinasi daugiabučių bendrijų pirmininkų savivale. Specialistai teigia, kad daugiabučių gyventojų teisės negali būti pažeidinėjamos, ir ragina su savivale kovoti teisiniais būdais.

Atvėsus orams daugiabučių gyventojus piktina, kad kai kurie bendrijų pirmininkai ignoruoja higienos normas ir netinkamai šildo namus ar apskirtai vengia įjungti šildymą.

Bendrijų pirmininkų motyvas dažniausiai būna taupymas. Tačiau kai kurie žmonės, bijodami sušalti, net būna priversti palikti savo namus. Taip spalio pabaigoje atsitiko Šiauliuose, kai du renovuoti Kruojos gatvės daugiabučiai, priklausantys tai pačiai trijų namų bendrijai, mieste prasidėjus šildymo sezonui vis dar gyveno su šaltais radiatoriais. Tiesa, dauguma šių daugiabučių gyventojų nusprendė taupyti, tačiau tokiam bendrijos pirmininko pasiūlytam sprendimui kelios šeimos nepritarė. Viena šeima su suslogavusiu dešimties mėnesių kūdikiu iš daugiabučio net buvo priversta laikinai išsikraustyti, kol bus įjungtas šildymas.

Kitas pavyzdys - vieno daugiabučio Marijampolėje gyventoja piktinosi bendrijos pirmininku, kuris esą nieko nedaro, kad butuose radiatoriai šiltų normaliai. Tuo metu jos bute, esančiame viršutiniame namo aukšte, tebuvo 13 laipsnių šilumos.

Tad daugiabučių gyventojams neretai kyla abejonių, ar toks bendrijų pirmininkų elgesys - skrupulingas taupymas gyventojų sveikatos sąskaita ar nesugebėjimas tinkamai rūpintis namo reikalais.

Daugiabučių namų savininkų ir bendrijų pirmininkų konfliktus nagrinėjančio teisininko Mindaugo Steponavičiaus teigimu, tikrai pasitaiko atvejų, kai bendrijų savininkai savivaliauja ir valdo bendriją remdamiesi savo nerašytais įstatymais ar nuomone. Tačiau pirmininkų savivalę galima pažaboti aktyviai ginant savo interesus teisiniais būdais: teikti pretenzijas raštu, spręsti klausimą dėl bendrijos pirmininko keitimo, kreiptis į kontroliuojančias ir prižiūrinčias institucijas dėl baudos paskyrimo ar įpareigojimo pašalinti asmenų teises pažeidžiančius pažeidimus.

Pavyzdžiui, prasidėjus šildymo sezonui, nepaisant bendrijos priimto sprendimo, įjungti šildymą name ar ne, anot teisininko, negali būti pažeidžiamos gyventojų teisės. Kitaip skant, bet kuriuo atveju turi būti užtikrinama, kad būtų laikomasi higienos normų - gyvenamosiose patalpose būtų ne žemesnė nei 18 laipsnių šiluma.

„Taigi raginu gyventojus, manančius, kad paminamos jų teisės, dėl bendrijų pirmininkų savivaliavimo kreiptis į savivaldybės administraciją, Valstybinę energetikos inspekciją arba teismą“, - pataria M.Steponavičius.

Juozas Antanaitis, Būsto rūmų prezidentas:

Konfliktų tarp daugiabučių namų bendrijų pirmininkų ir gyventojų pasitaiko, ir to priežasčių būna įvairių. Nemažai priklauso nuo daugiabučių namų bendrijų pirmininkų charakterio: kaip ir bet kuris vadovas, vienas gali būti puikus kolektyvo narys, o kitas - diktatorius, vienas bendrijos pirmininkas pasijunta „imperijos vadovas“, o kitas dieną naktį dirba, kad žmonėms būtų geriau.

Daug reiškia ir bendrijos narių aktyvumas - jeigu jie mato, kad bendrijos pirmininkas piktnaudžiauja savo padėtimi, turi organizuoti susirinkimą nustatyta tvarka ir jį pakeisti. Tačiau jeigu gyventojai neaktyvūs, kai kurie pirmininkai atisėda jiems ant sprando ir maskatuoja kojomis.

Bet būna ir visiškai priešingų situacijų. Pavyzdžiui, mums žmonės dažnai skundžiasi, kad bendrijų pirmininkai neinformuoja apie atliekamus darbus, jų kainas. Neretai paaiškėja, kad žmogus pats neina į bendrijos narių susirinkimus, nedalyvauja priimant sprendimus, o paskui skundžiasi bendrijos pirmininko ar bendrijos valdybos darbu.

Bendrijos narių susirinkimai rengiami tam, kad butų savininkai galėtų įgyvendinti savo teises ir pareigas, bet kai kurie gyventojai juos tiesiog ignoruoja, o paskui garsiai rėkia, kad jų niekas neinformuoja.

Blogiausia tai, kad Lietuvoje nėra daugiabučių namų bendrijų pirmininkų mokymo programos. Bendrijos pirmininkas nėra kažkoks garbės asmuo.

Tai yra žmogus, kuris laimėjo konkursą į konkrečią darbo vietą, su juo yra sudaroma darbo sutartis, jam už darbą mokamas atlyginimas, tad jis privalo savo darbą atlikti tinkamai.

 

http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/net_pikta_del_bendriju/